Uppföranden

2021

9/5

Allegro Capriccioso (oboe, klarinett, violin, viola, kontrabas)

(medl. Düsseldorfer Symphoniker: (NN, Ege Banaz, Yu Matsuda, Augusta Romaskeviciute, Ömer Faruk Dede)

Palais Wittgenstein, Düsseldorf, Tyskland

2020

20/10

Dreamvision (eng. horn, stråktrio)

(Gundel Jannemann-Fischer, Bernadette Wundrak, Birgit Weise, Axel von Heune)

Gewandhaus, Leipzig, Tyskland 

2019

10/11

Allegro Capriccioso (oboe, klarinett, violin, viola, kontrabas)

Venticordi Chamber Music (Kathleen McNerney, Gary Gorczyca, Dean Stein, Kimberly Lehman, Anthony D'Amico)

Woodfords Congregational Church, Portland, USA

25/7, Mariakyrkan, Ystad

24/7, Burlövs gamla kyrka

21/7, Stora Hammars kyrka

17/7, Tullinge kyrka

Trio (klarinett, viola, piano)

(Kristian Möller, Torbjörn Helander, Johan Ullén)

16/6

Höstens sista blomma (sång, piano, text: Edith Södergran)

(Kristina Hanson, alt)

Evighet (sång, viola, cello, piano. text: Karin Boye)

(Kristina Hanson, Torbjörn Helander, Anders Blom, Karin Haglund)

Minneskonsert för Sara Silvmark i Hedvig Eleonora kyrka, Stockholm

5/4

Wings (kvintett för ob, klar, horn, fag, pi)

(Friederike Hulman, Romola Smith, Emma van den Ecker, Anders Engström, Inese Klotina)

Kungliga Operan, Stockholm

3/4

Wings (kvintett för ob, klar, horn, fag, pi)

(Friederike Hulman, Romola Smith, Emma van den Ecker, Anders Engström, Inese Klotina)

Kungliga Operan, Stockholm

16/2 

Shadows of memories (stråkkvartett)

(Tale Olsson, Linnea Andersson Meilink, Torbjörn Helander, Kati Raitinen)

S:t Johannes kyrka, Stockholm


2018 

27/10

Höstens sista blomma ( Sång, piano, flöjt, text: Edith Södergran)

(Trio Enchantée)

Mariakyrkan Ystad


14/10

Dreamvision (engelskt horn, stråktrio)

(Backa Katarina Eriksson, Linnea Andersson Meilink, Vilhelm Helander, Béla Beer)

Höstens sista blomma (Sång, stråkkvartett, text: Edith Södergran)

(Karolina Strand, Linnea Andersson Meilink, Torbjörn Helander, Vilhelm Helander, Béla Beer)

Tullinge kyrka


27/9 

Kammarsymfoni

Kungliga Operan

(Kungliga Hovkapellet, dir: Ola Rudner)


6/4 

Allegro capriccioso (oboe, klarinett, violin, viola, kontrabas)

Kungliga Operan

(Anna Randelin, Lucy Rugman, Aleksander Sätterström, Torbjörn Helander, Emily Honeyman)


4/4 

Allegro capriccioso (oboe, klarinett, violin, viola, kontrabas)

Kungliga Operan

(Anna Randelin, Lucy Rugman, Aleksander Sätterström, Torbjörn Helander, Emily Honeyman)


17/2 

Trio (klarinett, viola, piano)

S:t Johannes kyrka, Stockholm

(Kristian Möller, Torbjörn Helander, Johan Ullén)


19/1 

Den fördröjda själen (sång med stråkkvartett, text: Hjalmar Gullberg)

Kyssande vind (sång med stråkkvartett, text: Hjalmar Gullberg)

Kungliga Operan

(Carl Ackerfeldt, Tale Olsson, Jakub Nowak, Torbjörn Helander, Tamara Bohlin)


17/1 

Den fördröjda själen (sång med stråkkvartett, text: Hjalmar Gullberg)

Kyssande vind (sång med stråkkvartett, text: Hjalmar Gullberg)

Kungliga Operan

(Carl Ackerfeldt, Tale Olsson, Jakub Nowak, Torbjörn Helander, Tamara Bohlin)




2017

8/4 

Pianokvintett

Stefanskyrkan, Stockholm

(Nils Erik Sparf, Aleksander Sätterström, Torbjörn Helander, Erik Wahlgren, Johan Ullén)

12/2 

Pianokvintett

Fisksätra kyrka

(Tale Olsson, Aleksander Sätterström, Torbjörn Helander, Erik Wahlgren, Johan Ullén)

10/2 

Pianokvintett

Kungliga Operan

(Tale Olsson, Aleksander Sätterström, Torbjörn Helander, Erik Wahlgren, Johan Ullén)

8/2 

Pianokvintett

Kungliga Operan, Stockholm

(Tale Olsson, Aleksander Sätterström, Torbjörn Helander, Erik Wahlgren, Johan Ullén)